6.00 -17.00
Załącznik Nr 1 do Zarządzenia nr 8 /2024 Dyrektora Żłobka Miejskiego w Chorzowie
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH w Żłobku Miejskim w Chorzowie
Standard I. Sposoby ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Standard II. Personel- monitorowanie edukacja i zaangażowanie pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci
Standard III. Procedury- funkcjonowanie procedur zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka
Standard IV. Monitorowanie i weryfikacja zgodności prowadzonych działań ze standardami ochrony
Podstawowe zasady bezpiecznych relacji.
-W komunikacji z małoletnimi należy zachować cierpliwość i szacunek,
- Należy uważnie słuchać dzieci i udzielać im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji. Komunikując się z dzieckiem starać się, by twarz była na poziomie twarzy dziecka.
- Należy zapewniać dzieci słowami bądź zachowaniem, że jeśli czują się niekomfortowo z jakąś sytuacją, mogą to pokazać zachowaniem lub powiedzieć o tym w miarę swoich możliwości oraz że mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji lub pomocy.
- Należy doceniać i szanować wkład dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażować i traktować równo bez względu na ich płeć, niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny.
- Podejmując decyzje dotyczące dziecka, w miarę jego możliwości poznawczych, poinformować je o tym oraz brać pod uwagę jego oczekiwania, jeżeli jest taka możliwość.
- Należy szanować prawo dziecka do prywatności.
- Należy unikać zbędnego ryzyka. Pracując z dziećmi należy upewnić się, że sprzęt i wyposażenie są używane w sposób zgodny z przeznaczeniem, a otoczenie opieki jest bezpieczne (wyposażenie, zabawki, materiały edukacyjne muszą spełniać kryteria bezpieczeństwa).
Zachowania i praktyki, które są niedopuszczalne ze strony Pracowników.
- Nie wolno krzyczeć, zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać małoletnich. Krzyk dozwolony jest wyłącznie w sytuacjach zagrożenia dla przerwania aktywności dziecka, które jest zagrożeniem dla niego lub innych osób.
- Nie wolno bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej małoletniego.
- Nie wolno komentować ani wyśmiewać zachowania ani cech fizycznych dziecka
- Nie wolno nawiązywać z dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych. Niedozwolone są seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie dzieciom treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę.
- Nie wolno stosować dotyku innego niż taki, który spełnia zasady bezpiecznego kontaktu z dzieckiem (mycie, przewijanie, przebieranie itp., przytulanie jako dotyk inicjowany przez dziecko w celu zaspokojenia jego potrzeby bliskości i bezpieczeństwa)
- Nie wolno podejmować form okazywania niechcianej czułości, niedozwolone jest okazywanie czułości w miejscach wyizolowanych, np. łazienki,
- Nie wolno utrwalać wizerunku dziecka w celach prywatnych czy bez zgody rodzica/opiekuna prawnego dziecka. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci.
- Nawet w szczególnych okolicznościach, niedozwolone jest zabieranie dziecka do własnego miejsca zamieszkania.
W miarę możliwości, w trakcie sprawowania opieki nad dziećmi w żłobku, w czynnościach wynikających ze stanu emocjonalnego, potrzeb fizjologicznych, choroby dziecka czy nieprzewidzianych wypadków, w podejmowanych czynnościach uczestniczy więcej niż jeden opiekun.
Świadek jakiegokolwiek zachowania niedozwolonego wobec dziecka, zawsze informuje o tym fakcie osobę odpowiedzialną i postępuje zgodnie z obowiązującym wzorcem interwencji przyjętym w Żłobku Miejskim w Chorzowie (Polityka Ochrony Dziecka przed Krzywdzeniem)
Załącznik Nr 1 do Standardów Ochrony Małoletnich w Żłobku Miejskim w Chorzowie (2024)
POLITYKA OCHRONY DZIECI W ŻŁOBKU MIEJSKIM W CHORZOWIE
PREAMBUŁA
Każde dziecko posiada niezbywalne prawa, w tym w szczególności do traktowania z godnością, szacunkiem oraz należytą uwagą, w trosce o jego dobro.
Nadrzędnym celem Żłobka Miejskiego w Chorzowie jest umożliwienie dzieciom harmonijnych warunków rozwoju, wolnych od zagrożeń i jakichkolwiek form przemocy, krzywdzenia i zaniedbywania.
Dziecko, z uwagi na swoją zależność od opiekunów oraz brak lub ograniczone możliwości samodzielnego zaspokajania swoich potrzeb, wymaga szczególnej troski i ochrony ze strony dorosłych. Z uwagi na powyższe, wszelkie działania podejmowane przez pracowników żłobka służą dobru i bezpieczeństwu dziecka objętego opieką.
Każdy członek zespołu żłobka, będący stałym lub czasowym współpracownikiem, ma podstawowy obowiązek przestrzegania zasad opisanych w niniejszej „Polityce ochrony dzieci”. Nadzór jad prawidłowym przebiegiem pracy żłobka oraz realizacji zapisów Polityki sprawuje dyrektor żłobka.
Definicje:
Żłobek – Żłobek Miejski w Chorzowie w obu lokalizacjach,
Polityka – Polityka ochrony dziecka,
Standardy – Standardy ochrony małoletnich,
Dyrektor – dyrektor lub zastępca dyrektora Żłobka Miejskiego w Chorzowie,
Dziecko – każda osoba objęta opieką żłobka od momentu przyjęcia pod opiekę do momentu jej wypisu (przedział wiekowy 5 miesiąc życia do 3 lub w uzasadnionych przypadkach do 4 roku życia),
Rodzic – każda osoba będąca prawnym opiekunem dziecka objętego opieką,
Opiekun – osoba świadcząca opiekę nad dzieckiem (Opiekun, Starszy opiekun, Pielęgniarka/ Położna, Terapeuta zajęciowy),
Pracownik – każda osoba zatrudniona w Żłobku Miejskim w Chorzowie,
Dane osobowe – każda informacja umożliwiające identyfikację osoby,
Zespół interwencyjny – grupa powoływana przez dyrektora spośród pracowników żłobka w przypadku powzięcia podejrzenia krzywdzenia dziecka,
Karta interwencji – dokument, w którym opisuje się incydent krzywdzenia dziecka i podjęte w sprawie działania,
Książka raportów dziennych – dokument, w którym opisuje się wszelkie zdarzenia w przebiegu dziennej opieki nad dziećmi, odrębnie dla każdej grupy opieki.
Zagrożenie – każda sytuacja, która może spowodować uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia
Krzywdzenie – każdy czyn zabroniony popełniony na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę (rodzic, pracownik żłobka). Przemoc wobec dziecka może przyjąć formę:
- Przemoc fizyczna – celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutki przemocy fizycznej to sińce, zadrapania, rany cięte, oparzenia.
- Przemoc emocjonalna – brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości, manipulowanie uczuciami dziecka na jego szkodę (szantaż emocjonalny), stawianie dziecku oczekiwań, którym z uwagi na wiek bądź etap rozwoju w jakim się znajduje, nie jest w stanie podołać, powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie go w konflikt pomiędzy osobami dorosłymi.
- Wykorzystywanie seksualne – to aktywność seksualna z udziałem dziecka podjęta przez osobę posiadającą przewagę, wiekową, fizyczną lub intelektualną a także inne dziecko.
- Zaniedbywanie – niezaspokojenie podstawowych potrzeb materialnych dziecka. Niewłaściwe odżywianie, brak zapewnienia dziecku właściwej higieny osobistej, nieodpowiednie do warunków atmosferycznych, zniszczone lub brudne ubranie, brak lub ograniczony dostęp do opieki medycznej, niezapewnienie bezpiecznych warunków mieszkaniowych.
Ograniczenie wystąpienia ryzyka niewłaściwej opieki i innych zagrożeń ze strony osób dorosłych.
Podpisują oni oświadczenie o zapoznaniu się z zasadami opisanymi w dokumencie oraz o przyjęciu ich do realizacji. (Załącznik do Polityki Nr 4), które umieszcza się w teczce Akt osobowych pracownika.
Rozpoznawanie i reagowanie na zagrożenia oraz czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci. Edukacja personelu i rodziców podopiecznych
W przypadku zaobserwowania powyższych zmian opiekunowie zwracają się o wyjaśnienie do rodziców dziecka. Każdy incydent tego typu jest wpisywany do książki raportów dziennych wraz z wyjaśnieniami rodzica, który składa podpis pod notatką. Jeśli wyjaśnienia rodzica budzą wątpliwości (są nieadekwatne, niespójne, sprzeczne) lub rodzic nie wykazuje zainteresowania stanem dziecka, wypełniają Kartę interwencji (Załącznik nr 1 do Polityki).
Procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez rodziców
Przebieg podjętych działań opisuje się uzupełniając Kartę interwencji. Podpisy na karcie składają wszyscy członkowie Zespołu interwencyjnego.
Procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez pracownika żłobka
Bezpieczeństwo w środowisku opieki oraz zasady prawidłowych relacji personel żłobka – dziecko.
W żłobku wyznaczono stałą, codzienną porę na odpoczynek, jednakże nawyki dzieci związane ze porą snu i zasypianiem są respektowane, i w miarę możliwości zaspokajane.
Ochrona danych osobowych
Ochrona wizerunku dziecka
Kontrola zgodności działań pracowników żłobka z zasadami określonymi w Polityce
Załącznik Nr 1 do Polityki ochrony dzieci (2024)
KARTA INTERWENCJI
1 |
Imię i nazwisko dziecka: |
2 |
Data zdarzenia:
|
3 |
Osoba zawiadamiająca:
|
4 |
Przyczyna Interwencji (forma krzywdzenia)
|
5 |
Opis podjętych działań |
6 |
Opis spotkania z rodzicami/z pracownikiem |
7 |
Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe:
|
8 |
Data zawiadomienia oraz nazwa organu, do którego skierowano interwencję. |
9 |
Uwagi: |
Podpisy członków zespołu:
Załącznik Nr 2 do Polityki ochrony dzieci (2024)
ZAWIADOMIENIE O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA
Chorzów dnia ……………………………………..20… r.
Prokuratura Rejonowa w Chorzowie
Zawiadamiający:
Żłobek Miejski w Chorzowie
………………………………………………………………………
reprezentowany przez
Niniejszym składam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ……………………. (imię i nazwisko, data urodzenia) przez ……………………. ( dane domniemanego sprawcy)
Uzasadnienie
W trakcie wykonywania przez.................................... (imię i nazwisko pracownika) czynności służbowych – (wpisać jakich) z…………..…………… (imię i nazwisko małoletniego) ujawniono ………….. dotyczące relacji z………. oraz zachowań o charakterze……………...
Zgodnie z powyższym oraz troską o dobro i bezpieczeństwo dziecka, wnoszę o wszczęcie postępowania w tej sprawie.
Osoby do kontaktu:
imię i nazwisko, telefon, e-mail
………………………………….
podpis osoby zgłaszającej
Załącznik Nr 3 do Polityki ochrony dzieci (2024)
Chorzów dnia ………………. 20…. R.
Wnioskodawca:
Żłobek Miejski w Chorzowie
………………………………………
reprezentowany przez
Sąd Rejonowy w Chorzowie
III Wydział Rodzinny i Nieletnich
imiona i nazwisko rodziców
adres zamieszkania
imię i nazwisko dziecka, data urodzenia
Wnoszę o wgląd w sytuację małoletniego........................................ (imię i nazwisko dziecka, data urodzenia) i wydanie odpowiednich zarządzeń wychowawczo- opiekuńczych.
Uzasadnienie wniosku:
Opis sytuacji:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Wniosek o wgląd w sytuację rodzinną małoletniego i ewentualne wsparcie rodziców jest uzasadniony.
Osoby do kontaktu:……………………………………………………………………….
imię i nazwisko, telefon, e-mail
podpis wnioskodawcy
Załącznik Nr 4 do Polityki ochrony dzieci (2024)
………………………………………………………………..
Imię i nazwisko
……………………………………………………………….
Stanowisko
PESEL: …………………………………………………………….
OŚWIADCZENIE
Ja niżej podpisana/y oświadczam, że zapoznałam/em się z „Polityką ochrony dzieci przed krzywdzeniem”, obowiązującą w Żłobku Miejskim w Chorzowie i zobowiązuję się do ich przestrzegania oraz systematycznego przypominania sobie zasad postepowania w niej zawartej.
……..….…………………………………………………
Podpis pracownika
Załącznik Nr 5 do Polityki ochrony dzieci (2024)
ANKIETA MINITORUJĄCA POZIOM REALIZACJI POLITYKI OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM (pracownicy)
TAK/ NIE
Jakie?..................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
.….………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Załącznik Nr 6 do Polityki ochrony dzieci (2024)
ANKIETA MINITORUJĄCA POZIOM REALIZACJI POLITYKI OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM (rodzice/ opiekunowie prawni podopiecznych)
TAK/ NIE
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Jakie?..................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
.….………………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Załącznik Nr 7 do Polityki ochrony dzieci (2024)
WAŻNE NUMERY TELEFONÓW POMOC
800 120 002 NIEBIESKA LINIA – bezpłatna pomoc czynna całą dobę
800 120 226 POLICYJNY TELEFON DS. PRECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE
800 100 100 – bezpłatna i anonimowa pomoc online dla rodziców
Rodzicu, opiekunie dziecka
Nie jesteś sam!
Jeśli potrzebujesz pomocy – ZGŁOŚ TO!
W naszym regionie działają instytucje zapewniające pomoc i opiekę w trudnych sytuacjach życiowych.
tel. 32 345 28 10; biuro@sowoprchorzow.pl
Czynne całą dobę
tel. 32 7716301 (sekretariat)
tel. 32 7716303 (punkt informacyjny); ops@opschorzow.pl
Przyjmowanie stron w Ośrodku odbywa się w godzinach:
poniedziałek od godz. 730 do godz. 1545
wtorek - czwartek - od godz. 730 do godz. 1445
piątek - od godz. 730 do godz. 1345
tel. 32 349 94 53; rodzinny3@chorzow.sr.gov.pl
Godziny otwarcia: poniedziałek – 8.00 do 18.00
wtorek do piątku – 8.00 do 15.00